Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Пет 27 Ное 2020, 16:48
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ОКЕАН - МОРСКИ ФОРУМ » ГАЛЕРИЯ - МОРСКА БЪЛГАРИЯ
Риболовните кораби на "Океански риболов"
Модератори: Sea Dog
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 1 от 19 [271 Мнения]   Иди на страница: 1, 2, 3, ..., 17, 18, 19 Следваща
Автор Съобщение
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Сря 29 Ное 2006, 18:30    Заглавие:  Риболовните кораби на "Океански риболов"  

Ето я снимката на "Меланита". Бая е замазана, но беше по зле в книгата.
Click to see if image is larger Very Happy

Последната промяна е направена от Preslav на Вто 28 Сеп 2010, 22:24; мнението е било променяно общо 3 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Сря 29 Ное 2006, 18:56    Заглавие:  

Tramp

Пуснато на: Вто Ное 28, 2006 1:21 pm Заглавие:

Молба за съдействие:
Бихте ли ми помогнали в търсенето на снимки на български океански траулери и транспортно-хладилни кораби на бившия "Океански Риболов"? Траулерите бяха от типовете-Тропик,БМРТ,Атлантик и Б-418. Транспортно-хладилните кораби бяха тип "Сибир". За съжаление не успях да намеря снимки в :
http://www.shipspotting.com/
Добавям имената на корабите по спомени:
Тип Тропик (СССР):
Феникс
Пеликан
Лебед
Албатрос
Буревестник

Тип БМРТ (СССР)
Фрегата
Баклан
Чайка

Тип Атлантик (ГДР)
Алка
Цикония
Ралида
Олуша
Пингвин
Фламинго
Кондор
Меланита
Лимоза
Лорна
Гларус
Бекас

Тип Б-418 (Полша)
Афала
Офелия
Физалия
Сагита
Аргонавт
Алфеус
Роталия
Капрела
Аурелия
Актиния

Тип Сибир (Транспортно-хладилни кораби-ТХК (СССР)
Слънчев бряг
Златни пясъци
Лазурен Бряг
Китен
Албена

Благодаря ви.

Preslav
[Admin]

Пуснато на: Вто Ное 28, 2006 1:39 pm Заглавие:
Ще се опитаме да съдействаме, доколкото знам в старите списания като "Фар" и "Морски свят" отпреди 1989 г- имаше кажи речи всеки брой за океански риболов статии и снимки.

Tramp

Пуснато на: Вто Ное 28, 2006 4:50 pm Заглавие:

Ще Ви бъда задължен Preslav.
Имам лична и професионална връзка с тези кораби, а се оказа,че имам само няколко снимки от 70те години при вдигане на българският флаг. Снимките са правени в Полша и се вижда само част от трална палуба и официалните лица. В архива на баща ми има и няколко черно-бели снимки от кръщаването на кораби от "полската серия (Б-418)". Ако представляват интерес за някого ще ги сканирам и публикувам или пратя на емайл-все пак и това е частица от морската ни история. Аз също присъствам на някой снимки като 5 годишно хлапе
В броя от месец декември '87 на сп. "Морски Свят" имаше публикувана снимка на класното ни отделение в час по Навигация във ВВМУ. Под снимката имаше текст,цитирам по памет-"навигационната прокладка-едно от стъпалата към капитанския мостик"-бяхме много гордиSmile.Бих се радвал да намеря този брой за да сканирам страницата и да пратя снимката на колегите ми по света.
Бъдете здрави.

popay_the_sailor
[Admin]

Пуснато на: Вто Ное 28, 2006 6:13 pm Заглавие:

Господин Трамп! Въпросния брой на списание МС го имам. Ако желаете, свържете се с мен, за да уточним как да процедираме по-нататък. Ако не сте от Варна, ще сканирам няколко снимки и ще ги пусна в нашата галерия.
Поздрави!
[/b]
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя 
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Сря 29 Ное 2006, 19:03    Заглавие:  

Рекламна притурка.
Click to see if image is larger
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Сря 29 Ное 2006, 19:05    Заглавие:  

Tramp

Пуснато на: Сря Ное 29, 2006 3:08 pm Заглавие:

Здравейте Preslav,
Благодаря за снимката. Това всъщност е нещо като реклама на бившият "Черноморски риболов", а не на "Океански риболов". Всъщност и двете предприятия бяха под шапката на ДСО "Рибно стопанство" и имаха сходна съдба-бяха губещи и в последствие приватизирани от бившите си директори,корабите разпродадени,екипажите уволнени, фирмите фалирани и до там. Нещо познато? Всъщност шефа на "Черноморски риболов" Созопол направи наследник на новото пристанище своят син. Разбира се с напълно "законна процедура за приватизация". Снимката,ако не се лъжа е точно от старото пристанище в Созопол.
В началото на 2002г. бях видял едно от бившите РК-та (рибиловни кораби тип Балтик) в пристанище Позало (о-в Сицилия) на док. Още не бяха боядисали димоходите и те си бяха с характерния жълт цвят с червена ивица и емблемата на "Черноморски риболов"
Съдбата на екипажите и корабите на бившия "Океански риболов" е още по-тъжна-зарязани по разни пристанища в Африка и Европа,без гориво и снабдяване,арести на корабите и неплатени с години заплати. Всъщност това беше май един от първите примери за "схемата-фалиране,приватизация,разпродажба на активите" прилагана от бившите директори и шайка продажници на високи постове. Надявам се съдбата на БМФ да е по-добра.
Простете ми това дълго отклонение,но съдбата ми е свързана с тези хора и кораби и ми е много болно за всичко,което се случи. Бившите специалисти се пръснаха по света-аз, заедно сняколко колеги от "Океански риболов" сме в Африка. Работим в големи фирми на сравнително високи технически длъжности. Можехме още много да работим и дадем на корабоплаването в България.Уви.

Preslav
[Admin]

Пуснато на: Сря Ное 29, 2006 3:31 pm Заглавие:

В едно морско издание намерих хубава снимка на "Меланита", както и на още един бг траулер, но снимката е много черна. Довечера ще ги сканирам и ще ги сложа тук, дано да ви помогнат.

Ето и какво е станало с част от корабите:
Name: ARGONAUT

Year of Disaster: 1982

Place of Disaster: San Pedro, CA

Vessel/s Involved: Bulgarian FV

Name: AFALA

Year of Disaster: 1976

Place of Disaster: New York, NY

Vessel/s Involved: Bulgarian fishing Vessel Afala

Name: LIMOZA

Year of Disaster: 1974

Place of Disaster: New Jersey

Vessel/s Involved: Bulgarian F/V

30 юни 1995 - "Роталия"
Unless the legal procedures against the striking Bulgarian sailors of the Rotalia trawler are suspended, the International Transport Workers' Federation (ITF) threatens it will block access of Bulgarian ships to foreign ports. The decision was taken after the visit of ITF's representative for Romania and Bulgaria to Bourgas about a fortnight ago, BTA was told. Although the Bulgarian Government officially committed itself to suspend the case and through its ambassador in Great Britain signed a tripartite agreement on the issue, the case has not been suspended. Its hearing was delayed for unknown whereabouts of part of the defendants, BTA's local correspondent in Bourgas said. Three of the defendants sought political and economic asylum in Great Britain. During his visit to Bourgas, ITF's representative said that the organization is conducting its own investigation of the reasons, which had reduced the Bulgarian sailors to a disastrous situation in the Scottish port of Lerwick, where they staged a strike over unpaid wages.

Траулерът „Роталия“ бедства в океана след бягство от Ангола 1999-11-03 13:33:58+02
БУРГАС. „Искаме си мъжете живи в България“, „Спасете „Роталия“ скандираха и плачеха вчера стотина жени пред сградата на „Океански риболов“. Траулерът „Роталия“ бедства в океана, в корпуса имало 4 пробойни, запушени с дървени чепове, но въпреки това се пълнел с вода. Това съобщил на съпругата си Гинка рулевият на кораба Деян Майсторов (2 по сателитния телефон. Според него горивото е почти привършило. Членове на екипажа знаели прекалено много, затова определени хора се страхували от завръщането им живи в България. Майсторов отказал да съобщи къде се намират, защото корабът се води беглец и трябвало да пазят координатите си в тайна, иначе ще бъдат отново арестувани.
„Роталия“ нелегално напусна анголското пристанище Лосито на 9 септември. От „Океански риболов“ го привикаха, за да го продадат. От фирмата купувач „Бургуелс“ обаче не са съгласни и те също го водят беглец. „Роталия“ бе арестуван заради дълговете на друг траулер – „Офелия“, който също е отдаден на лизинг, но формално е собственост на „Океански риболов“
..............................................................
Наскоро приключилата, и слава Богу, с добър край, кошмарна одисея на
моряците от траулер "Роталия" за сетен път показа в какво унизително
положение са поставени повечето от моряците на България. Двайсетмесечно
пленничество, без родината им да се заинтересува за тях. "Бели роби на
черен господар", както изплака един от риболовците при завръщането си в
Бургас. Разбира се, въпросът не е само в цвета на кожата на господаря.
Кошмарът "Роталия" е всекидневие за стотици български моряци принудени
да продават труда си в чужбина. Мамени, лъгани, ограбвани от
работодателите си, защото държавата, на която са граждани, не прави
нищо, за да защити интересите и правата им. Но ако родната им държава
отказва да ги припознае, тогава на какво да се надяват: на чудотворната
десница на св. Николай ли?
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Сря 29 Ное 2006, 19:06    Заглавие:  

Марка от сайта на Министерството на транспорта.
Върнете се в началото
Tramp

МнениеПуснато на: Сря 29 Ное 2006, 23:13    Заглавие:  

Very Happy Very Happy Very Happy
Благодаря Ви Преслав!
Точно на ОРТ "Меланита" направих първият си "сериозен" рейс Smile с капитан Илиян Славов.Преди това съм бил стажант на "Алка" и ТХК "Златни Пясъци".
Стачката на Роталия през '95г беше в Леруик-Шетландските о-ви. Баща ми и един мой съученик бяха в екипажа и са ми разказвали за този тъжен епизод. В последствие моят съученик остана в Леруик. Тази година имаше статия за тях в един шотландски вестник. Писах до редакцията,намерих авторката на статията и тя ми прати емайла му. Сега често се чуваме-непременно ще му пратя линк към тази страница.
помня и тъжното завръщане на Роталия в Бургас след "бягството" от Лобито. Капитан беше покойния Иван Несторов-Македонеца,мир на праха му. Беше човек с тежък характер и добър "авер" на баща ми от добрите години на "Океански риболов'. Съученици сме със сина му от Техникума по морски и океански риболов в Бургас.
При пристигането на кораба в Бургас,нямаше кой да ги посрещне Evil or Very Mad Капитан Дойчин Дойчев (управител на Борд Марин) поръча за своя сметка контрола и агентира кораба от чиста моряшка солидарност. Той разбира се е също бивш кадър на "Океански риболов",плавали сме на "Сагита". Ако не беше той,Роталия трябваше да стои на рейда в Бургас и измъченият екипаж да не може да се прибере при семействата си Mad
Мерзките гниди,които ограбиха живота на тези мъже се бяха изпокрили,както винаги.
Още много траулери,бази и екипажите им бяха захвърлени и изоставени в разни пристанища в Африка и Европа.
Съзнавам,че думите ми са тежки и обидни за някой-такава е и целта ми. Ако се чувства засегнат, да ми пише на ЛС и да си намери добър адвокат. Аз няма да крия името си и съм готов да защитя всяка своя дума във всеки съд!
Благодаря Ви Преслав за труда да издирите и обработите снимката на "Меланита"-стоплихте душата ми.
Надявам се,разбирате защо отклоних любезното Ви предложение да напиша статия в сп. "Океан".Бих Ви разбрал напълно ако изтриете част от този пост в пасажите,където нарушавам добрия тон установен във форума. Вие сте капитан на този кораб и аз нямам право да повишавам глас на мостика Ви.
Бъдете здрави.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Чет 30 Ное 2006, 10:12    Заглавие:  

Напротив ще оставя всичко. Да го има за историята. Защото това което пишат по медиите, и това което казваш ти - е съвсем друго. Ти си бил там, преживял си го и твоите факти са реални и достоверни. Подкрепяме те във всичко. Ще ти намеря и още снимки на корабите. В в.24 часа през лятото маше статия от 3 страници за двамата българи на шетлъндските острови. Репортер от българия беше стигнал до там и имаше бая снимки, ще я потърся и ще ви я насканирам. Поздрави!
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пет 01 Дек 2006, 18:42    Заглавие:  

Ето и още една "Албатрос". Снимката е от "Корабите", том 5 на Чони Чонев. Качестовото на снимките в самата книга е ужасно, постарах се поне малко да я оправя.
Върнете се в началото
Preslav
[Admin]

МнениеПуснато на: Пет 01 Дек 2006, 19:27    Заглавие:  

Ето и още неща от книгата на Чони Чонев.
Таблицата както и да я тъкмях, пак на криво я сканирах.
В неделя ще пусна и снимки на самите кораби на "Океански риболов" - как са строени в Германия. Намерих ги в една много ценна немска книжка.

Върнете се в началото
popay_the_sailor
[Admin]

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет 01 Дек 2006, 21:13    Заглавие:  

Tramp, това ли е въпросната снимка? Ако е тази, много яко си ме заблудил. Беше в сигналния брой на списанието. В 12 брой от 1986 няма никакъв материал за ВНВМУ Very Happy
M-у другото в един от броевете имаше снимка на Златни пясъци. Ще гледам скоро да я сканирам и да я предоставя за гледане.

Run, live to fly, fly to live, Aces high.
--------------------------------------------
Есть ложь, наглая ложь и советская историография
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
ICQ Номер 
Tramp

МнениеПуснато на: Съб 02 Дек 2006, 16:14    Заглавие:  

Благодаря и на двама ви за снимките и таблиците.
Уважаваният Чони Чонев (или редактора) е допуснал малка грешка в имато на един от корабите. Написано е "Балкан", а правилното е "Баклан"-вид морска птица. Също не съм сигурен,че корабите от типа "Тропик" са строени в ГДР, по спомени бяха строени в СССР.Ще проверя и доложа своевременно Smile Траулерите от типа "Атлантик" бяха произведене в три модификации-различавахе се по разположението на кабелните лебедки,ако не се лъжа. Като се върна в Бг ще се разровя в "архива" ми и ще пратя снимки,схеми и други данни.
Кораба за черноморски риболов е от типа "Балтик",популярни като "рекета" от РК-риболовен кораб. По закона на Архимед няколко от тях все още плават и ловят риба,базирани в Созопол и Несебър. Били са купени и няколко други кораба от типа МРС-малък риболовен сейнер,но са се оказали неудачни за Черно море. Един от тях беше даден за учебен кораб на техникума ни в Бургас и сме карали риболовна практика на борда му. Незабравими спомени-бяхме базирани в Созопол, имахме самочувствие на "стари морски вълци" и бяхме "сдавили" един клас от някаква художествена гиманзия от София,барабар с учителката.Щурманската маса ако можеше да говори Embarassed
До бункера на плажа в Равда изгниват последните останки (носовата част и малко от левия борд) на "Аурелия"-ще намеря снимката и ще я пратя.
Май пак си успял да намериш снимка на важен за мен кораб! Ще питам баща ми,но съм почти сигурен,че е бил на рейс точно на "Албатрос",когато съм се родил!

Popay,изглежда съм те заблудил неволно с броя на списанието,за годината съм сигурен. Снимката,която си публикувал е по-хубава,но различна от търсената от мен. По това време бях "библиотекар" на класното отделение и се скатавах в библиотеката,така и открих списанието. Помня,че беше малка,черно-бяла снимка,сбутана до една от статиите. Не съм сигурен,че целия материал беше посветен на Морско у-ще.
Бъдете здрави Smile
Върнете се в началото
popay_the_sailor
[Admin]

МнениеПуснато на: Пон 11 Дек 2006, 21:43    Заглавие:  

Не било "Златни пясъци", а "Лазурен бряг". Но предполагам, че въпреки грешката ще ми простите...

Върнете се в началото
ICQ Номер 
Tramp

МнениеПуснато на: Вто 12 Дек 2006, 01:44    Заглавие:  

Very Happy
Ти изглежда здраво си разровил старите броеве на "Морски свят" Very Happy
Снимката е от бившето "Рибно пристанище" в Бургас. На заден план се вижда траулера "Офелия",но не съм съвсем сигурен. По спомени този кораб беше с характерен фалшборд,боядисан в бяло. Може и да е "Фрегата"-бивш траулер от типа БМРТ, в последствие преобурудван в транспортно-хладилен кораб. От този ракурс ми е трудно да определя,но траулерите бяха редки гости в Бургас, за разлика от хладилните кораби (базите).
В Бургас, до солниците е изваден траулера "Чайка". В старите времена имаха намерениe да го правят база за обучение на деца и младежи в тънкостите на морското дело. Изтърбушиха корпуса,парите свършиха и го зарязаха в бетонното му корито на плажа Crying or Very sad С "Google earth" се вижда в точка с координати: 43 32'00.00N 27 29'38.20E
Върнете се в началото
popay_the_sailor
[Admin]

МнениеПуснато на: Вто 12 Дек 2006, 08:12    Заглавие:  

Ами ти като ме помоли за твоята снимка се разрових. Пък и сега ми е паднал под ръка един скенер, та реших да поизвадя малко стари снимки. Very Happy
Върнете се в началото
ICQ Номер 
popay_the_sailor
[Admin]

МнениеПуснато на: Пет 15 Дек 2006, 22:57    Заглавие:  

бъдещи корабоводители Very Happy

в Созопол

Върнете се в началото
ICQ Номер 
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 1 от 19 [271 Мнения]   Иди на страница: 1, 2, 3, ..., 17, 18, 19 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ОКЕАН - МОРСКИ ФОРУМ » ГАЛЕРИЯ - МОРСКА БЪЛГАРИЯ
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0774s ][ Queries: 12 (0.0056s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker