Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн

Select Forum Language:

Hot topics: hot РОДОПИ 21 - СНЕЖЕН ЕКШЪН(16)
В момента е: Вто 20 Апр 2021, 21:31
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » krile.net - ПЪРВИЯТ БЪЛГАРСКИ ВОЕНЕН АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Събития и Коментари
Нови символи на българската бойна авиация?
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 1 от 16 [239 Мнения]   Иди на страница: 1, 2, 3, ..., 14, 15, 16 Следваща
Автор Съобщение
in_the_dark

МнениеПуснато на: Пон 13 Ное 2006, 20:33    Заглавие:  Нови символи на българската бойна авиация?  

Здравейте, приятели!
Според мен символите на българската армия, които в миналото често са били под прекомерно - до степен на пълно обезличаване - чуждо влияние, трябва да бъдат колкото е възможно по-близки до националните традиции и едновременно с това да са специфично български. Добри примери за развитие в такава насока са възстановяванията на униформите на българските гвардейци и българските бойни знамена. Уви, в авиацията този процес сякаш е застинал в началото си. Използваната днес кокарда, струва ми се, не е нито особено оригинална, нито твърде представителна. Смятате ли че българските въздушни войски имат нужда от различни символи и ако да, то какви да бъдат те? Историческите черен осмоконечен кръст, кръст за храброст, Андреевски кръст, петолъчка с кокарда или нещо ново? Моето мнение е, че за съжаление повечето от тези исторически знаци са сравнително силно повлияни от страстта да се подражава на някогашните военни моди у водещите ни съюзници и поради това им липсва българска специфика, което е аргумент против възраждането им. Като предизвикателство към вашето въображението ви предлагам изработена от мен проектококарда, за чийто първообраз лесно ще се досетите - традиционното следосвобожденско българско бойно знаме:

Click to see if image is larger

Очаквам мненията ви!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Rottor_X
[Moderator]

Местожителство: LBSF

МнениеПуснато на: Пон 13 Ное 2006, 20:49    Заглавие:  

Ето ти моето мнение по въпроса! Wink

Наистина съм съгласен с теб 4е промяната и развитието ако мога така да го наре4а на българските кокарди през времето се дължи на времената идеите, под които държавата ни се е влияла!Но не бих казал 4е сега6ните кокарди са ло6и!Много са си добре, но наистина може да се предложи една идея за подновяване на едно наистина оригинално и показва6то на6ата страна и както каза и ти традиции!Аз ще се опитам да направя и аз някакъв модел на една кокарда и ще е добре всеки да предложи една такава идея! Wink

Нека и другите се изкажат по темата! Smile

http://world5.monstersgame.co.uk/?ac=vid&vid=59211580
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя AIM Адрес Yahoo Messenger 
ICQ Номер 
onufrii

Местожителство: вилает Боляристан

МнениеПуснато на: Вто 14 Ное 2006, 13:40    Заглавие:  

Кокардите са си добре. Тази с кръста малко удря на португалските отличителни знаци.

Si vis pacem, para bellum - 26030

Прайм червени шишета на бели!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
TIG

Местожителство: София България

МнениеПуснато на: Вто 14 Ное 2006, 14:10    Заглавие:  

На мен малко на монархийка и нафталин ми миришат. Естествено, това е само мое лично мнение.
ICQ Номер 
in_the_dark

МнениеПуснато на: Вто 14 Ное 2006, 15:35    Заглавие:  

Радвам се, че се подема дискусия по този въпрос.

Цитат:
Кокардите са си добре.

Според мен днешната българска кокарда не е крайно проблематична, но това съвсем не означава, че е безупречна. Нейният тип е сред най-разпространените, а именно това я обезличава. Сравнително близка е до кокардата на Италия.

Подобни кокарди с три концентрични пояса в цветовете на националното знаме имат огромен брой държави. Тази еднотипност води понякога до пълно или почти пълно припокриване:

Аржентина

Гърция

Турция

Перу

Латвия

Липсват ни традиционност, оригиналност и подчертана българска специфика, каквито качества имат например

унгарската

мексиканската

германската

полската

и шведската

кокарди. Унгарското и мексиканското решения дават представа как с по-разчупена композиция може да се постигне оригиналност въпреки сходните знамена с бял, зелен и червен цветове.
За конкретното предложение с кръстовидно разположени червен и зелен цвят около бял център. Кръстът в цветовете на националното българско знаме не е монархически символ, подобно тълкуване според мен е неоснователно. По сходна логика може да се спекулира, че и националното трицветно знаме, и днешният национален герб напомнят за монархизъм. Така

са изглеждали традиционните следосвобожденски българските бойни знамена, но не и личните знаци на българските монарси. Националните символи стоят над идеологическите политически символни системи на отделните епохи и именно затова ги надживяват, както е и с българското бойно знаме. Кръстове има в няколко съвременни кокарди, но те са сравнително далечни от въпросния проект, който е само отправна точка за дискусия, тъй като са възможни много и напълно различни оформления.

Португалия

Швейцария

Каква беше моята първоначална идея. В момента на символиката на българската авиация й липсват традиционност, оригиналност и чисто българска специфика, като за мен основна цел трябва да бъде търсенето не на кого да приличаме, а как да не приличаме на никого.
Ще се радвам дискусията да се разшири с още гледни точки и предложения!
Върнете се в началото
in_the_dark

МнениеПуснато на: Вто 14 Ное 2006, 15:59    Заглавие:  

Възможни са много и разнообразни вариации на отделните български традиционни символи, както и съвсем нестандартни нововъдения. Още един проект за български авиационен знак на основата на кръста и цветовете на националното знаме:

Върнете се в началото
Принц Ойген

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто 14 Ное 2006, 16:02    Заглавие:  

Първото предложение май е по-добро, защото повече е свързано с българската традиция. Второто доста напомня на германски кръст.
If you´re slave to the grind
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя 
in_the_dark

МнениеПуснато на: Вто 14 Ное 2006, 16:58    Заглавие:  

Принц Ойген написа:
Първото предложение май е по-добро, защото повече е свързано с българската традиция. Второто доста напомня на германски кръст.

Да, имаш право. Възможно е тази цветова схема да се преработи в кръст с друг, оригинален силует. Ето още едно предложение вече без кръстообразна основа:

Върнете се в началото
Fallschirmjaeger

Местожителство: Градът на трите лъва

МнениеПуснато на: Вто 14 Ное 2006, 17:53    Заглавие:  

in_the_dark написа:
Принц Ойген написа:

Да, имаш право. Възможно е тази цветова схема да се преработи в кръст с друг, оригинален силует. Ето още едно предложение вече без кръстообразна основа:

Не, това последното вече много мязва на македонската кокарда. Лично мое мнение, е че сегашната емблема си е добре, но трябва да е с по-малки размери, а към нея по примера на Испания на вертикалния стабилизатор да се възстанови черният кръст и то не за да им подражаваме, а за да подчераем приемствеността с ВНВВ. [img]http://www.florennes-as.be/photos/florennes/TLP%202006-1/slides/EBFS060123%20EF-18A+%20C.15-23%2015-10%20GD%2001.html[/img]
Това, което смятам за по-важно е да се популяризират емблемите на отделните ескадрили. В това отношение емблемата на ескадрилата "Небесни рицари" беше супер! Ескадрилата МиГ-29 също има много готина емблема, но не се прави нищо за популяризирането им. Аз поне не съм видял 29-ка с нанесена емблема. Балчик беше добър пример, но пък тяхната емблема изглеждаще някак скована.
[img]http://www.f-16.net/gallery_item22450.html[/img]
Този орел на вертикалния стабилизатор също е готин, без да се набива на очи.
[img]http://www.baha.be/Webpages/Navigator/Photos/MilltaryPics/Markings/f16_demos/f16a_fa57_tdpu_2005_fs.htm[/img]
В редки случаи, когато се търси ефектност това също изглежда впечатляващо.

Последната промяна е направена от Fallschirmjaeger на Вто 14 Ное 2006, 18:06; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
in_the_dark

МнениеПуснато на: Вто 14 Ное 2006, 18:06    Заглавие:  

Fallschirmjaeger написа:

... по примера на Испания...

Точно това е, което в българската армия е правено прекалено често - следване на нечий чужд светъл пример. И което води до това днес да няма специфично българска знакова традиция в бойната ни авиация.
Върнете се в началото
Fallschirmjaeger

МнениеПуснато на: Вто 14 Ное 2006, 18:09    Заглавие:  

in_the_dark написа:
Fallschirmjaeger написа:

... по примера на Испания...

Точно това е, което в българската армия е правено прекалено често - следване на нечий чужд светъл пример. И което води до това днес да няма специфично българска знакова традиция в бойната ни авиация.

Пак казвам, идеята не е да подражаваме на испанците, а да си сложим нашия кръст, с който нашите пилоти са влизали в бой през Втората световна война.
Върнете се в началото
Fallschirmjaeger

МнениеПуснато на: Вто 14 Ное 2006, 18:12    Заглавие:  

Лично на мен първото ти предложение ми харесва повече, защото напомня ордена за храброст, който също ни е служил за опознавателен знак, но пък прилича на "новата" стара сръбска емблема. Като не искаш да приличаме на шпаньолците можем на мястото на кръста да си сложим националния герб с малки размери.
Върнете се в началото
Han Solo
[Moderator]

МнениеПуснато на: Вто 14 Ное 2006, 18:24    Заглавие:  

мен пък триъгълника ми напомня за чехите Wink по приемливо за мен- и сравнително оригинално, би било да са във формата на щит с три цвята и златно лъвче - примерно
Fallschirmjaeger

МнениеПуснато на: Вто 14 Ное 2006, 18:32    Заглавие:  

Han Solo написа:
мен пък триъгълника ми напомня за чехите Wink по приемливо за мен- и сравнително оригинално, би било да са във формата на щит с три цвята и златно лъвче - примерно

Много е трудно да измислиш оригинална национална инсигния, защото тя е доста по-консервативна от една емблема на ескадрила примерно. Право казваш за щит, ама там пък навлизаме в "словашка" територия. Иначе ако се намери начин да подчертаем лично нас щит трите ленти на флага наистина ще са добре, като според мен лъвът би трябвало да е черен за по-силен контраст.
Върнете се в началото
Han Solo
[Moderator]

МнениеПуснато на: Вто 14 Ное 2006, 18:55    Заглавие:  

Просто ми хрумна като идея - срещал съм го като значка на някоя от партиите с леко националистичен уклон - май беше БНДП - там цветовете на трикольора бяха нанесени по диагонал на щита а лъва беше златен
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 1 от 16 [239 Мнения]   Иди на страница: 1, 2, 3, ..., 14, 15, 16 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » krile.net - ПЪРВИЯТ БЪЛГАРСКИ ВОЕНЕН АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Събития и Коментари
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0956s ][ Queries: 15 (0.0108s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker