Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Полицаи пребиват паднал участник в протестите в Барселона /ВИДЕО/ · Това е най-красивата СНИМКА на дивата природа за 2019 г. · Йотова изрази недоволство, че в мониторинговия доклад постоянно има нови забележки · Георги Първанов: Отстъпили сме прекалено много на Македония · Руски самолет кацна заради телефонно обаждане · Страшен екшън със сина на Ел Чапо! Мафията надви полицията в сражение /ВИДЕО/ ·

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Нед 20 Окт 2019, 05:06
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Димитър Списаревски!
Модератори: Penio
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 3 от 19 [285 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5, ..., 17, 18, 19 Следваща
Автор Съобщение
kapitan

Местожителство: Sf

МнениеПуснато на: Пон 24 Юли 2006, 20:39    Заглавие:  

А някъде из нета има ли го качен биографичния филм, който са давали по Канала?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
Rottor_X
[Moderator]

Местожителство: LBSF

МнениеПуснато на: Пон 24 Юли 2006, 23:25    Заглавие:  

Аз бих присъствал на мероприатието и бих помогнал с каквото мога само да се уточнят мястото и времето. Smile

Click to see if image is larger

http://world5.monstersgame.co.uk/?ac=vid&vid=59211580
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя AIM Адрес Yahoo Messenger 
ICQ Номер 
Glenn

МнениеПуснато на: Чет 27 Юли 2006, 06:24    Заглавие:  

Не по - малка гавра с паметта на Списаревски бе честването на годишнината от рождението му в родния му гр. Добрич. Тържеството бе организирано от Община Добрич. Аудиторията - основно служители на Общината, задължени да присъствуват на мероприятието Evil or Very Mad - изслуша дежурното и доста скучно слово за Списаревски. След което бяха връчени паметни медали "60 години от победата над хитлеризма" Rolling Eyes Idea Question на ветерани - офицери от резерва на БНА Exclamation Question Idea . Къде е връзката между Списаревски и другарите -офицери от БНА ? И накрая - както водещият подчерта " тъй като летците обичали да се веселят" - концерт на самодейна група за стари и градски песни Evil or Very Mad в чийто репертоар бяха песнички като "Заблеяло ми агънце" и пр. Тотален провал Evil or Very Mad Дори си мисля дали не е нарочно, защото организаторът на събитието е общински служител - кадър на ДС ( човекът който издигна идеята да се възстанови паметника на Толбухин !!! )

Последната промяна е направена от Glenn на Чет 27 Юли 2006, 08:11; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
German

Местожителство: Шуменщайн

МнениеПуснато на: Чет 27 Юли 2006, 07:49    Заглавие:  

Понеже съм от по-възрастното поколение, а и децата ми вече порастнаха, да попитам: знае ли някой дали в сегашните учебници по история Спаича е споменат? Едно време и помен нямаше за него, но тогава това беше "нормално". Според мен, ако за Левски или Ботев има по цели глави, то за Списаревски трябва да има поне една страница.
а от пъстрото ѝ одеяние струи нежен аромат.

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
Glenn

МнениеПуснато на: Чет 27 Юли 2006, 08:10    Заглавие:  

Ни дума, ни вопъл, ни стон.
onufrii

Местожителство: вилает Боляристан

МнениеПуснато на: Чет 27 Юли 2006, 15:16    Заглавие:  

За Списаревски май никога не се е пишело - нито преди 89-а, нито след, нито сега!

Si vis pacem, para bellum - 26030

Прайм червени шишета на бели!
Върнете се в началото
piston

МнениеПуснато на: Чет 27 Юли 2006, 19:57    Заглавие:  

Иван написа:
Списаревски не е имал проблеми с оръжието. Пряк свидетел на тарана е американският летец на Р-38 Lightning Джон Уемън Маклендън. Той твърди, че Спаич се е врязал в бомбардировача СТРЕЛЯЙКИ

Очевидно имам погрешна информация по въпроса...
Цитат:
Що се отнася до англичанина от филма по Дискавъри, той не е направил умишлен таран, а е бил заслепен от масло от повредения от огъня му двигател на "Хайнкела" и се е блъснал в него. А дали немецът е щял да бомбардира двореца, това е само версия на пропагандата.
Във филма се твърдеше, че след като е бил "оплескан" от маслото (споменаха за някакъв вид "огнепръскачка", която не сработила...), английският пилот летял напосоки, докато стъклото се почисти и забелязал ДОРНИЕР с 1 димящ двигател, който се летял към Бъкингам....както и да е ... истината е някъде там... Smile
между другото, каква е била машината на Спаич, G-2,4,6,?????
Върнете се в началото
piston

МнениеПуснато на: Чет 27 Юли 2006, 20:00    Заглавие:  

onufrii написа:
За Списаревски - тарана му не е бил изобщо акт на отчаяние, или дори пилотска грешка /както някои г****е се опитваха да го изкарат/, а дълго и внимателно обмислено действие, което той е споделял с бойните си другари и е отренирвал.

Ккакво точно имаш впредвид Question Question Question
Върнете се в началото
Иван
[Moderator]

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет 27 Юли 2006, 21:08    Заглавие:  

През декември 1943 г. имаме Me 109G-2, така, че Списаревски е бил с G-2. Onufri има предвид някои изказвания на Списаревски по повод това, как трябва да се действа във въздушния бой, ако летецът бъде ранен, или няма вече боеприпаси, а врагът продължава да лети. Още на 6 април 1941 г., когато нашите "Догани" не успяват да прехванат сръбския "Дорниер", бомбардирал София, Спаич е бесен и съжалява, че не е бил той във въздуха. Onufri е прав и за това, че Спаич е тренирал вариант за таранен удар. Наистина по време на маневри той е изправял косите на екипажите на "противниковите" бомбардировачи със своите самоубийствени атаки. Естествено, таранният удар може да не е смъртоносен за този, който го нанася и след като свали врага, да може да продължи борбата с нов самолет. Практиката на много съветски пилоти го потвърждава. За жалост Спаич се удря така в В-24, че не оцелява. Ако му беше откъснал опашката с крило (примерно), сигурно щеше да се спаси.
Piston, намери книгата на Любен Овчаров "Списаревски", много неща ще ти станат ясни.

piston

МнениеПуснато на: Пет 28 Юли 2006, 19:22    Заглавие:  

хубаво е това с книгата...Обаче нали и аз така научих за Списаревски преди години.... А там си пишеше, че той е направил таран, вероятно заради изразходвани боеприпаси или засечка на "главния калибър".... Освен това, както ти цитираш, Списаревски е разглеждал тарана като последно средство....Но според американския пилот, той е стрелял до последно преди сблъсъка.... ето защо малко не ми се връзват нещата...Дори руснаците, който имат над 700 тарана през войната прибягват до това оръжие единствено когато нищо друго не им е останало...Естествено решението на Спаич да прави таран е взето за части от секундата и той едва ли е мислил за мунициите и т.н., чисто и просто той е бил много буен и смел( според моята книга Wink ) и не е могъл да търпи някой "да бесней над бащино ми огнище"...Според мен този негов подвиг( а и въобще всички подвизи, правени някога) е плод на решението и устрема на един свободен дух... Мисля си че това е и бедата, на нас обикновените хора, ние можем да разберем тези смели души едва в мига, когато и ние се превърнем в герои, а това може да не се случи никога...
Върнете се в началото
German

Местожителство: Шуменщайн

МнениеПуснато на: Съб 30 Сеп 2006, 00:59    Заглавие:  

Иван написа:
Списаревски не е имал проблеми с оръжието. Пряк свидетел на тарана е американският летец на Р-38 Lightning Джон Уемън Маклендън. Той твърди, че Спаич се е врязал в бомбардировача СТРЕЛЯЙКИ.

Да, ама ето какво пък пише Михаил Зефиров в "Союзники Люфтваффе": "...Другой свидетел - подпоручик Михаил Георгиев - утверждал, что перед тем, как Списаревский таранил бомбардировщик, пушки его "Мессершмитта" замолкли, видимо, израсходовав весь боезапас...."
Освен това Зефиров дава и показанията на въпросния Маклендън, където въобще не се споменава за това дали Спаича е стрелял до последно или не.

а от пъстрото ѝ одеяние струи нежен аромат.

Върнете се в началото
centara

МнениеПуснато на: Съб 30 Сеп 2006, 10:40    Заглавие:  

И аз имам един въпрос - защо Руменин пише, че преди тарана Списаревски сваля една крепост, а навсякъде пише, че има 3 точки? Свалената с тарана крепост да не би да не я броят?
Върнете се в началото
Glenn

МнениеПуснато на: Пет 29 Дек 2006, 09:53    Заглавие:  

Както знаете, в навечерието на 20.12.2006г. ( годишнината от гибелта на Списаревски ), паметнита плоча бе осквернена - изтръгната и разрушена ( престъпникът е заловен ). Община Добрич се е заела с възстановяването й. В тази връзка се обръщат към "Еър Груп форуми" с молба дали знаете кой е авторът на проекта, кой е финансирал изграждането му. Ако имате тази информация, моля, споделете я !
Иван
[Moderator]

МнениеПуснато на: Пет 29 Дек 2006, 10:14    Заглавие:  

Не съм 100% сигурен, но мисля, че в основата на поставянето на плочата - съответно намирането на скулптор - е Клубът на летците "Капитан Списаревски". Тези дни е трудно, но след новогодишните празници ще направя всичко по силите си, да намеря информация от ръководството на Клуба. Ако междувременно науча нещо, веднага ще пиша във форума.
su27
[Moderator]

МнениеПуснато на: Пет 29 Дек 2006, 10:50    Заглавие:  

kapitan-a от форума също може да даде такава информация, а плочата е дело на клуба със сигурност. Проектите на клуба се финансират чрез дарения и от клубната такса. Ако е барелеф е ясно правен е от В. Тенев, но в Добрич май беше само плоча. Ако е спешно мога да звънна 2 тел. за повече информация.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 3 от 19 [285 Мнения]   Иди на страница: Предишна 1, 2, 3, 4, 5, ..., 17, 18, 19 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.0867s ][ Queries: 12 (0.0068s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker