Private Colleger of transportation Private Colleger of transportation

airforce show

Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
news Армията на Украйна с почти 50 000 хиляди загубени души по време на войната | Москва: Българският олигархичен елит начело с Плевнелиев предаде Русия! Но пък българите продължават да ни симпатизират | Подводницата, издирвана от шведите, вероятно е руска | в.ГАЛЕРИЯ: КАРАКАЧАНОВ - МИНИСТЪР НА ОТБРАНАТА, КАБИНЕТЪТ Е ГОТОВ | ФРОГНЮЗ: ОФИЦЕРИ - ШАЛАМАНОВ ИСКА САМИ ДА СИ ГО ТУРИМ ЗА ПЕНСИОНИРАНЕТО! ТОЙ ПАК НИ ПРЕДАДЕ. | ВЪОРЪЖИХА С РЕБ "ХИМАЛАИ" НОВИЯТ РУСКИ ИЗТРЕБИТЕЛ ПАК-ФА |

Select Forum Language:

Hot topics: hot Скандалите по оста България-Русия(16)hot НОВИЯТ ВОЕНЕН КОНФЛИКТ: Коалицията срещу Ислямската държава(51)hot "Рамщайн Гард 2014" (Rammstein Guard 2014) в България(16)
Aktuelles Datum und Uhrzeit: Do 23 Okt 2014, 06:26
Alle Zeiten sind UTC + 2
 Forum-Index » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Българските поделения и формирования
24 танкова бригада
ModeratorenT-72
Neues Thema erцffnen   Neue Antwort erstellen Vorheriges Thema anzeigen :: Nдchstes Thema anzeigen
Seite 1 von 19 [282 Beitrдge]   Gehe zu Seite: 1, 2, 3, ..., 17, 18, 19 Weiter
Autor Nachricht
Kemaff

Beitrдge: 159

BeitragVerfasst am: So 01 Aug 2010, 08:26    Titel:  24 танкова бригада
Themen-Beschreibung: кога, къде, какво

Very Happy Привет на всички форумци

Нов съм в този форум, но след като прегледах доста теми видях че има теми/история/ за всички танкови бригади
та предлагам тук да се коментира всичко за 24 ТБр
Имайки в предвид многото трансформации на БА в това число и сега обявената от министърът на отбраната Аню Ангелов --------- ако нямаме танкови войски то поне да помним историята им

.......Преди 1960 г. и през следващите години в разрез с Женевската конференция за решително намаляване на въоръжените сили, САЩ започнаха усиленото им увеличаване, което беше действителна опасност за нас. В отговор създадохме 16-а мотострелкова дивизия (мсд) с командване в Бургас и 24-а танкова бригада (тбр) с командване Айтос ......
[/color]24 ТБр -създадена/дислоцирана гр. Айтос (с райони в Бургас-с.Лозово, с.Българово и Карнобат)
Същата да се формира на базата на:
 21 омсп (без 2/21омсп и 21 адн)
 86 танко – самох. батальон от 18 мсд
 14 гадн от Елхово
 4 Танкови роти от 14 кабр (от Левка, Малко шарково, Горска поляна, Мамарчево,);

п.п. /21 омсп след реорган. на 21-ви стрелкови полк сформиран в Айтос през 1951г. на базата на разформирания 19-ти пехотен полк - гр. Разград. /

На основание заповеди от февруари 1961г. От 1.04.61 се попълва по м.вр. състав и започва редовен уч. процес
Въоръжени първоначално с САУ-76, САУ-100 и Т-34

Състав: първоначално 2 ТП, МСП, гадн и реабатр.
/( Командване и щаб – Айтос;
Бойни части и подразделения:
Айтос – управление, 98 ТП( к-р подп. Гочо Гочев.), 21 МСП( к-р полк. Желязко Иванов), 24 реабатр,
Лозово – 55 ТП( к-р м-р. Гани Иванов) (тр-4(Левка, Малко шарково, Горска поляна, Мамарчево,);, мср-1, св.в, сап.в, автр.в), 24 рхз
Българово – 24 гадн (с 4 батр.), 24 сап.р
Карнобат – 24 зен.дн, 24 раз.р
Щабни и обслужващи подразделения: 24автбат – Малка поляна;
24свърз.р – Айтос, 24разр - Айтос, 24рхз – Карнобат, 24крр – Айтос )/

След това:
3- тб ......................(2бр-в р-на в града + 1бр-в р-н №2 ),
1(+1)- мсб ...............(в р-н №2 )- Айтос;
адн, хим.р, зен.дн-.. Лозово;
ордн -.....................Карнодат,
бмто, сап.р, раз.р, св.р, щр, Айтос р-н №1
рем.б - ................... Айтос р-н №2

първи командир - полк. Христо Кузманов Христов някъде от Врачанския край(до това време зам.к-р на 13тбр),

1961 - 1967 полк. Кузманов (Н-к на щаба подп. Марин Маринов (до това време командир на 42 тп) )
1967 - 1970 полк. Маринов
1970 - 1974 полк. Гочев
1974 - 1980 полк. Камбуров
1980 - 1982 полк. Ненов (н-к щаб подп. Йордан Мутафчиев /от к-р на полк в Звездец: 1976-1980 г/ )
1982 - 1985 полк. Иванов
1985 - 1986 полк. Вълков (н-к щаб подп. Тачуков )
1986 - 1988 полк. Тачуков (н-к щаб подп. Б. Георгиев; )
1988 - 1995 полк. Калпакчиев (н-к щаб подп. Атанасов; ЗК подп. Георгиев Б. )
1995 - 1998 полк. Георгиев (н-к щаб полк. Атанасов; ЗК подп. Пехливанов )
Реорганизиран - вдве поделения
========= Център за подготовка на новобранци
1998 - 2000 полк. Петков
2000 - 2003 подп. Стаматов
======== 24 ПРТК /полк за териториална отбрана/
1998- 2003 подп. Коев
Реорганизиран = складов район за съхранение техника
2003 - 2008 м-р Стойчев

Въоръжение:
старшина Тодор Урумов – механик – водач пристигнал с първия танк в бригадата
1961 - 1968 - Т-34
1971 - 1973 - Т-54Б /+Т54АМ2 oт 1972/
.... - 197... - Т-55 /+Т54АМ2 /
1981 - 1986 - Т-55 АЖ (втори компл. Т34) /Т-55А, Т54АМ2/
1986 - 1990 - Т-72А, Т72М2, (Т72- полски)
1990 - 1996 - Т-55
1996 - 1998 - Т-72 , Т-72-оптически
1998 - 2..... - Т-72

Учения - участие:..
-- през януари 1964 г.зимното ОТУ с Ямболската мотострелкова дивизия и Айтоската танкова бригада, в което участваха също 13-а танкова бригада в Сливен и моторизирани части от 18-а мотострелкова дивизия в Шумен
--1969 г. учение и пуск с оперативно-тактическа ракета 8К14 от стартова позиция край Ясна поляна, северно от Звездец до цел, намираща се северно от Балчик. Участваха 16-а и 18-а мотострелкови дивизия, 24-а танкова бригада, военна авиация, военноморски флот.
--1999 г. – се преименува в Айтоска танкова бргада

..................................нека съберем всичко за историята историята на ТБр прекарала най-много време по поля и полигони clock

Zuletzt bearbeitet von Kemaff am Di 05 Apr 2011, 22:07, insgesamt 20-mal bearbeitet
Benutzer-Profile anzeigen Private Nachricht senden 
AST

Beitrдge: 70

BeitragVerfasst am: Mo 02 Aug 2010, 16:41    Titel:  

мога да пиша доста за края на бригадата и за наследилия я учебен център.
отделно 3 поколения съм свързан с бригата. п/п Петков командир на транспортната рота и един от първите офицери дислоцирани в бившето селскостопанско училище ми се пада прачичо, а п/п Пампоров лека му пръст, съответно ми е братовчед.

всъщност към бригадата има и химическа рота /бургас/, и танков полигон, в баново и стрелкови полигон в горния район, да не забравяме и складовете в съдиево, транспотна рота и обслужващ батальон /по мое време рота!/
Benutzer-Profile anzeigen Private Nachricht senden E-Mail senden 
1159

Beitrдge: 812

BeitragVerfasst am: Mo 02 Aug 2010, 23:39    Titel:  

По времето когато аз служех в бригадата(1990-92) в горният район бяха дислоцирани 2-ри танков батальон и мотострелковият батальон,артдивизиона(2С1) беше в Лозово.Командир на бригадата беше п-к Калпакчиев,командир на МСБ-майор Николов,ЗКТЧ-майор Калимански,командир на МХ батареята(Б1-10) к-н Иванов.Имах стахотни снимки от този период но за съжаление всички изгоряха при един пожар в къщи през 1995 .
Kemaff

BeitragVerfasst am: Di 03 Aug 2010, 22:20    Titel:  

AST hat Folgendes geschrieben:
мога да пиша доста за края на бригадата и за наследилия я учебен център.
отделно 3 поколения съм свързан с бригата. п/п Петков командир на транспортната рота и един от първите офицери дислоцирани ...............................!/

Дай по-вече ИНФО Wink Wink Wink
vasilev

Beitrдge: 3

BeitragVerfasst am: Do 05 Aug 2010, 08:37    Titel: Re: 24 танкова бригада
Themen-Beschreibung: кога, къде, какво

Привет от един КУФАР,служил в 24ТБ през далечната 1971-1973г,от които април 1972до ноември/06/1973 в Айтос.По мое време ком. на бригадата беше п-к ГОЧЕВ.А ст.л.КАЛПАКЧИЕВ беше кр. на 1тр.Аз бях от 3тр.с к.р.КОНСУЛОВ.По мое време въоръжението на 3 Т.БТ.беше от Т-54Б машини.4Т.БТ. беше също в Айтос а 1 и 2 в Лозово.Давал съм наряди в погребите на Съдиево и в Българово,където имаше вещеви склад и всичко останало за един САУ взвод машини за запаса при нужда.П-к КАЛПАКЧИЕВ/ком. на 24ТБ/моите спомени са мн.ярки и отлични.Това момче можеше да мотивира ротата си и обучи в отлична оценка,която не аз му давам само а и оценката на нас-редовият състав.Спомням си когато пролетта на 1973 Фидел Кастро пристигна с ген.щаба на БНА на полигона Ново село именно ротата на ст.л.тогава представляваше танковите войски на д-вата.Направи се цяла война тогава от всички родове войски,дори се имитира и ядрен удар.Не е нужно да казвам,че мишените на 1ТР.бяха хвърлени с първият изстрел,това им беше"специалитета"и не само там.Помня на Банево дойде Иранска военна делегация/на власт тогава беше Мохамед Реза Пахлави/да закупват лиценз за Т.Стрелково стрелбище.Пак тази рота на КАЛПАКА отстреля мишените и когато прахта се разнесе от тях нямаше и помен.Такъв е КАЛПАКА в него нямаше дистанция м/у него и ротата.Шапка му свалям,макар че не ми беше командир.Спомени.....спомени....К-р на батальона беше под.п-к.КУРИ ИВАНОВ,ЗКПЧ-м-р.ЗАХАРИЕВ.Моят ротен беше ст.л.КОНСУЛОВ в последствие завърши академията в София,сега някъде може да е в Пловдив.та когато се вуърнахме от бригада/преди у-то/73г.заварихме халетата празни без машините,мерачите ни казаха че са ги откарали в Б-с и са били натоварени на кораби....такива бяха времената и проблемите произтичащи от тях.Докараха от Полша Т-55/в-ра ръка/с хидравлични лостове за управление/къси/.Поогледахме ги от тук от там и това беше.ЗКТЧ н абригадата беше един як българин с големи мустаци/забравих му името/жисок и строен човек,него съдбата го беше захвърлила като пазач на металообработваша фирма в Ботунец/Кремиковци/срещнах го там-не беше изгил нито осанката си нито мустака.понего го пзнах.Спомени......Спомени.Когато последно вдях останките от пооделението и разпарчетосаните машини,косата ми се изправи,трвата по плаца беше на моя бой.Отвсякъде вееше пустош и разруха.Пенсионирани старшини бяха охраната на някогашната СЛАВНА 24 ТБ.Същата участ и в Лозово.Повод за тъжни размисли във всяка посока.....Моята 3 ТР.също е допринесла за някогашната слава на 24ТБ.Отстрелвахме по 2-3мишени и с 2 изстрел,но това е истината/не че не сме стреляли и за отличен/,но КАЛПАКА беше върхът!Спомени,много и различни спомени.....
-Ако някой може да ме разпознае от моите набори-сърдечни привети от мл.ст.ВАСИЛЕВ.24ТБ.3Б.3ТР.3ВЗВ.!!!!
Уволнил се на 06.11.73г.
Сърдечни поздрави на всички форумци и с почит към 24ТБ!!!!!
AST

BeitragVerfasst am: Do 05 Aug 2010, 17:10    Titel:  

по някое време е имало идея, че е била и осъществена освен основната бригада с т72 да има и запасна или резервна с т34-85 която да се разгърне зад нея.
Стаматов мисля става началник през 2002 /по мое време/ а Пинчера се беше махнал туко що. още се говореше как строил целия офицерски състав да марширува пред войниците преди да замине за Сливен.
1159

BeitragVerfasst am: Do 05 Aug 2010, 17:28    Titel:  

През 19990-92,в автопарка на горният район имаше освен основната още много друга техника.Ние МХ-иците например освен основната батарея обслужвахме още една-запасна.Освен това бригадата тогава беше въоръжена само с Т-55,Т-72 нямаше.
прр1

Beitrдge: 996

BeitragVerfasst am: Do 05 Aug 2010, 18:08    Titel:  

Zitat:
През 19990-92,в автопарка на горният район имаше освен основната още много друга техника.Ние МХ-иците например освен основната батарея обслужвахме още една-запасна

Не е точно така уважаеми колега 1159. В танковите бригади по воено временния щат има два кашишки батальона. Та вие сте обслужвали МХ батареята на втория. Само в 9та бригада и двата батальона бяха развърнати. При вас те би трябвало да се "казват" 24ти и 25ти мсб., тогава. Имали сте и двоен комплект МТЛБта за кашоните нали? Laughing
Zitat:
по някое време е имало идея, че е била и осъществена освен основната бригада с т72 да има и запасна или резервна с т34-85 която да се разгърне зад нея.

Втория комплект бойни машини не е за "втора" бригада, а за своевременно попълване на загубите. В 9тбр втория комплект беше на Студена. Даже за птбатр имаше и СУ 100 Laughing От дългите и напоителни беседи, които съм имал с един от бившите командири на Сливенската бригада знам, че във военно време тбр се доокомплектоват и развръщат в тд по съветски образец. От къде обаче е трябвало да се вземат доп. машини не ми е ясно. Никога не съм питал впрочем.
Пожелавам на колегите успехи в начинанието за 24 тбр!
Приятна вечер Very Happy
p.s. 24 тбр е единствената, в която не съм ходил Laughing

1159

BeitragVerfasst am: Do 05 Aug 2010, 18:22    Titel:  

Вярно,кашишкият батальон беше само 1 а техниката беше за 2.Непомня нашите кашици да са били на МТЛБ-та,май бяха на БМП-1 но несъм 100% сигурен,камиони имаше стотици- и "Газки" и "Джугани" и ЗиЛ-130,помня също че дежурният влекач в горният район беше някъкав БРЕМ на шаси на Т-34(помня го много добре защото като даваше "дежурен механик-водач" моят МВ все псуваше че въпросната машина не пали).
Kemaff

BeitragVerfasst am: Do 05 Aug 2010, 18:33    Titel:  

OK argue благодарско на всички - ......... бмп е нямало, .......... верно имаше два МСБ, а за втори комплект се съхраняваше ммного време Т-34
hello1
Внасяме веднага корекции
AST

BeitragVerfasst am: Fr 06 Aug 2010, 09:23    Titel:  

1159 hat Folgendes geschrieben:
и ЗиЛ-130,помня също че дежурният влекач в горният район беше някъкав БРЕМ на шаси на Т-34(помня го много добре защото като даваше "дежурен механик-водач" моят МВ все псуваше че въпросната машина не пали).

имаше и Зил 131; при нас дежурния влекач беше на база т 62, беше в горния район, освен дежурния имаше и още няколко такива влекачи - шаси от т 62 и полукупол от т 55. а иначе директно си е планирано да се развърне още една бригада на базата на резервните танкове.
всъщност колко са били батальоните всъщност?
1159

BeitragVerfasst am: Fr 06 Aug 2010, 09:43    Titel:  

През 1990-92,танковите батальона бяха 3+1 мотострелкови+1 артдивизион, 1-ви и 3-ти бяха долу до автогарата а 2-ри и мотострелковият-в горния район,артдивизиона беше в Лозово,имаше и известно количество танкове по полигоните-10 на горното стрелбище и поне още 10 на полигона в Банево.Химици,разузнавачи,зениткаджии и др. бяха в долният район но си бяха отделно-не се числяха в МСБ.
Kemaff

BeitragVerfasst am: So 08 Aug 2010, 17:08    Titel:  

Тези по полигоните се водеха към някой от батальоните, а от коя година зен.батр. се развърна в дивизион
dechco

Beitrдge: 897

BeitragVerfasst am: So 08 Aug 2010, 20:17    Titel:  

прр1 hat Folgendes geschrieben:

Zitat:

Втория комплект бойни машини не е за "втора" бригада, а за своевременно попълване на загубите. В 9тбр втория комплект беше на Студена. Даже за птбатр имаше и СУ 100 Laughing От дългите и напоителни беседи, които съм имал с един от бившите командири на Сливенската бригада знам, че във военно време тбр се доокомплектоват и развръщат в тд по съветски образец. От къде обаче е трябвало да се вземат доп. машини не ми е ясно. Никога не съм питал впрочем.

Ако ще се развръщат в дивизия, освен танкове ще трябва да има и куп друга техника в складовете-от допълнителни гаубици до партенки за мобилизираните. Друг е въпроса ако на няколко ракии някой са си мили танковете на Босфора. А и при евентуален конфликт след вдигане по тревога се е изнасяла една "пръдня" о границата. Кой ще извършва мобилизацията? Врочем, нали по соца бригадата беше с Т-55. какви Т-72 и Т-34 наедно? През 90-те 34-ките са останали по складовете и е нямало къде да ги съхраняват или да ги нарежат.
Врочем за първи път път чувам за техника за попълване на загубите. Да не говорим за първоешалонни за Варшавския договор съединения. 2-те бригади и и мотострелковите дивизии са си били изписани на разходна ведомост предварително.
AST

BeitragVerfasst am: So 08 Aug 2010, 20:59    Titel:  

a обслужващотот звено какво е било? при нас беше рота. във 13та по мое време имаше батальон.
Beitrдge der letzten Zeit anzeigen:   Sortieren nach:   
Seite 1 von 19 [282 Beitrдge]   Gehe zu Seite: 1, 2, 3, ..., 17, 18, 19 Weiter
Neues Thema erцffnen   Neue Antwort erstellen Vorheriges Thema anzeigen :: Nдchstes Thema anzeigen
 Forum-Index » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Българските поделения и формирования
Gehe zu:  

Du kannst keine Beitrдge in dieses Forum schreiben.
Du kannst auf Beitrдge in diesem Forum nicht antworten.
Du kannst deine Beitrдge in diesem Forum nicht bearbeiten.
Du kannst deine Beitrдge in diesem Forum nicht lцschen.
Du kannst an Umfragen in diesem Forum nicht teilnehmen.

[ Time: 0.1244s ][ Queries: 13 (0.0104s) ][ Debug Ein ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker