Private Colleger of transportation Private Colleger of transportation

catalog

Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
news ГОДИШНИ НАГРАДИ ЗА ВЕТРОХОДСТВО НА ФОНДАЦИЯ КОР КАРОЛИ | ПАКИСТАН ОТВРЪЩА НА УДАРА: ИЗТРЕБИТЕЛИ ИЗБИХА 77 ТАЛИБАНИ | ИМА СТРАШНИ ЗЛОУПОТРЕБИ В МО! ЗАПОЧВАМЕ ПРОВЕРКИ! | Египет е получил от САЩ десет хеликоптера Апачи | Охраната на военни имоти поскъпва с 30% | Скръбна вест: почина о.р. майор Итко Христов |

Select Forum Language:

Hot topics:
В момента е: Пон 22 Дек 2014, 06:54
Часовете са според зоната UTC + 2
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Българските поделения и формирования
24 танкова бригада
Модератори: T-72
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
Страница 1 от 19 [282 Мнения]   Иди на страница: 1, 2, 3, ..., 17, 18, 19 Следваща
Автор Съобщение
Kemaff

МнениеПуснато на: Нед 01 Авг 2010, 08:26    Заглавие:  24 танкова бригада
Описание на темата: кога, къде, какво

Very Happy Привет на всички форумци

Нов съм в този форум, но след като прегледах доста теми видях че има теми/история/ за всички танкови бригади
та предлагам тук да се коментира всичко за 24 ТБр
Имайки в предвид многото трансформации на БА в това число и сега обявената от министърът на отбраната Аню Ангелов --------- ако нямаме танкови войски то поне да помним историята им

.......Преди 1960 г. и през следващите години в разрез с Женевската конференция за решително намаляване на въоръжените сили, САЩ започнаха усиленото им увеличаване, което беше действителна опасност за нас. В отговор създадохме 16-а мотострелкова дивизия (мсд) с командване в Бургас и 24-а танкова бригада (тбр) с командване Айтос ......
[/color]24 ТБр -създадена/дислоцирана гр. Айтос (с райони в Бургас-с.Лозово, с.Българово и Карнобат)
Същата да се формира на базата на:
 21 омсп (без 2/21омсп и 21 адн)
 86 танко – самох. батальон от 18 мсд
 14 гадн от Елхово
 4 Танкови роти от 14 кабр (от Левка, Малко шарково, Горска поляна, Мамарчево,);

п.п. /21 омсп след реорган. на 21-ви стрелкови полк сформиран в Айтос през 1951г. на базата на разформирания 19-ти пехотен полк - гр. Разград. /

На основание заповеди от февруари 1961г. От 1.04.61 се попълва по м.вр. състав и започва редовен уч. процес
Въоръжени първоначално с САУ-76, САУ-100 и Т-34

Състав: първоначално 2 ТП, МСП, гадн и реабатр.
/( Командване и щаб – Айтос;
Бойни части и подразделения:
Айтос – управление, 98 ТП( к-р подп. Гочо Гочев.), 21 МСП( к-р полк. Желязко Иванов), 24 реабатр,
Лозово – 55 ТП( к-р м-р. Гани Иванов) (тр-4(Левка, Малко шарково, Горска поляна, Мамарчево,);, мср-1, св.в, сап.в, автр.в), 24 рхз
Българово – 24 гадн (с 4 батр.), 24 сап.р
Карнобат – 24 зен.дн, 24 раз.р
Щабни и обслужващи подразделения: 24автбат – Малка поляна;
24свърз.р – Айтос, 24разр - Айтос, 24рхз – Карнобат, 24крр – Айтос )/

След това:
3- тб ......................(2бр-в р-на в града + 1бр-в р-н №2 ),
1(+1)- мсб ...............(в р-н №2 )- Айтос;
адн, хим.р, зен.дн-.. Лозово;
ордн -.....................Карнодат,
бмто, сап.р, раз.р, св.р, щр, Айтос р-н №1
рем.б - ................... Айтос р-н №2

първи командир - полк. Христо Кузманов Христов някъде от Врачанския край(до това време зам.к-р на 13тбр),

1961 - 1967 полк. Кузманов (Н-к на щаба подп. Марин Маринов (до това време командир на 42 тп) )
1967 - 1970 полк. Маринов
1970 - 1974 полк. Гочев
1974 - 1980 полк. Камбуров
1980 - 1982 полк. Ненов (н-к щаб подп. Йордан Мутафчиев /от к-р на полк в Звездец: 1976-1980 г/ )
1982 - 1985 полк. Иванов
1985 - 1986 полк. Вълков (н-к щаб подп. Тачуков )
1986 - 1988 полк. Тачуков (н-к щаб подп. Б. Георгиев; )
1988 - 1995 полк. Калпакчиев (н-к щаб подп. Атанасов; ЗК подп. Георгиев Б. )
1995 - 1998 полк. Георгиев (н-к щаб полк. Атанасов; ЗК подп. Пехливанов )
Реорганизиран - вдве поделения
========= Център за подготовка на новобранци
1998 - 2000 полк. Петков
2000 - 2003 подп. Стаматов
======== 24 ПРТК /полк за териториална отбрана/
1998- 2003 подп. Коев
Реорганизиран = складов район за съхранение техника
2003 - 2008 м-р Стойчев

Въоръжение:
старшина Тодор Урумов – механик – водач пристигнал с първия танк в бригадата
1961 - 1968 - Т-34
1971 - 1973 - Т-54Б /+Т54АМ2 oт 1972/
.... - 197... - Т-55 /+Т54АМ2 /
1981 - 1986 - Т-55 АЖ (втори компл. Т34) /Т-55А, Т54АМ2/
1986 - 1990 - Т-72А, Т72М2, (Т72- полски)
1990 - 1996 - Т-55
1996 - 1998 - Т-72 , Т-72-оптически
1998 - 2..... - Т-72

Учения - участие:..
-- през януари 1964 г.зимното ОТУ с Ямболската мотострелкова дивизия и Айтоската танкова бригада, в което участваха също 13-а танкова бригада в Сливен и моторизирани части от 18-а мотострелкова дивизия в Шумен
--1969 г. учение и пуск с оперативно-тактическа ракета 8К14 от стартова позиция край Ясна поляна, северно от Звездец до цел, намираща се северно от Балчик. Участваха 16-а и 18-а мотострелкови дивизия, 24-а танкова бригада, военна авиация, военноморски флот.
--1999 г. – се преименува в Айтоска танкова бргада

..................................нека съберем всичко за историята историята на ТБр прекарала най-много време по поля и полигони clock

Последната промяна е направена от Kemaff на Вто 05 Апр 2011, 22:07; мнението е било променяно общо 20 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение 
AST

МнениеПуснато на: Пон 02 Авг 2010, 16:41    Заглавие:  

мога да пиша доста за края на бригадата и за наследилия я учебен център.
отделно 3 поколения съм свързан с бригата. п/п Петков командир на транспортната рота и един от първите офицери дислоцирани в бившето селскостопанско училище ми се пада прачичо, а п/п Пампоров лека му пръст, съответно ми е братовчед.

всъщност към бригадата има и химическа рота /бургас/, и танков полигон, в баново и стрелкови полигон в горния район, да не забравяме и складовете в съдиево, транспотна рота и обслужващ батальон /по мое време рота!/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла 
1159

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон 02 Авг 2010, 23:39    Заглавие:  

По времето когато аз служех в бригадата(1990-92) в горният район бяха дислоцирани 2-ри танков батальон и мотострелковият батальон,артдивизиона(2С1) беше в Лозово.Командир на бригадата беше п-к Калпакчиев,командир на МСБ-майор Николов,ЗКТЧ-майор Калимански,командир на МХ батареята(Б1-10) к-н Иванов.Имах стахотни снимки от този период но за съжаление всички изгоряха при един пожар в къщи през 1995 .
Върнете се в началото
Kemaff

МнениеПуснато на: Вто 03 Авг 2010, 22:20    Заглавие:  

AST написа:
мога да пиша доста за края на бригадата и за наследилия я учебен център.
отделно 3 поколения съм свързан с бригата. п/п Петков командир на транспортната рота и един от първите офицери дислоцирани ...............................!/

Дай по-вече ИНФО Wink Wink Wink
Върнете се в началото
vasilev

МнениеПуснато на: Чет 05 Авг 2010, 08:37    Заглавие: Re: 24 танкова бригада
Описание на темата: кога, къде, какво

Привет от един КУФАР,служил в 24ТБ през далечната 1971-1973г,от които април 1972до ноември/06/1973 в Айтос.По мое време ком. на бригадата беше п-к ГОЧЕВ.А ст.л.КАЛПАКЧИЕВ беше кр. на 1тр.Аз бях от 3тр.с к.р.КОНСУЛОВ.По мое време въоръжението на 3 Т.БТ.беше от Т-54Б машини.4Т.БТ. беше също в Айтос а 1 и 2 в Лозово.Давал съм наряди в погребите на Съдиево и в Българово,където имаше вещеви склад и всичко останало за един САУ взвод машини за запаса при нужда.П-к КАЛПАКЧИЕВ/ком. на 24ТБ/моите спомени са мн.ярки и отлични.Това момче можеше да мотивира ротата си и обучи в отлична оценка,която не аз му давам само а и оценката на нас-редовият състав.Спомням си когато пролетта на 1973 Фидел Кастро пристигна с ген.щаба на БНА на полигона Ново село именно ротата на ст.л.тогава представляваше танковите войски на д-вата.Направи се цяла война тогава от всички родове войски,дори се имитира и ядрен удар.Не е нужно да казвам,че мишените на 1ТР.бяха хвърлени с първият изстрел,това им беше"специалитета"и не само там.Помня на Банево дойде Иранска военна делегация/на власт тогава беше Мохамед Реза Пахлави/да закупват лиценз за Т.Стрелково стрелбище.Пак тази рота на КАЛПАКА отстреля мишените и когато прахта се разнесе от тях нямаше и помен.Такъв е КАЛПАКА в него нямаше дистанция м/у него и ротата.Шапка му свалям,макар че не ми беше командир.Спомени.....спомени....К-р на батальона беше под.п-к.КУРИ ИВАНОВ,ЗКПЧ-м-р.ЗАХАРИЕВ.Моят ротен беше ст.л.КОНСУЛОВ в последствие завърши академията в София,сега някъде може да е в Пловдив.та когато се вуърнахме от бригада/преди у-то/73г.заварихме халетата празни без машините,мерачите ни казаха че са ги откарали в Б-с и са били натоварени на кораби....такива бяха времената и проблемите произтичащи от тях.Докараха от Полша Т-55/в-ра ръка/с хидравлични лостове за управление/къси/.Поогледахме ги от тук от там и това беше.ЗКТЧ н абригадата беше един як българин с големи мустаци/забравих му името/жисок и строен човек,него съдбата го беше захвърлила като пазач на металообработваша фирма в Ботунец/Кремиковци/срещнах го там-не беше изгил нито осанката си нито мустака.понего го пзнах.Спомени......Спомени.Когато последно вдях останките от пооделението и разпарчетосаните машини,косата ми се изправи,трвата по плаца беше на моя бой.Отвсякъде вееше пустош и разруха.Пенсионирани старшини бяха охраната на някогашната СЛАВНА 24 ТБ.Същата участ и в Лозово.Повод за тъжни размисли във всяка посока.....Моята 3 ТР.също е допринесла за някогашната слава на 24ТБ.Отстрелвахме по 2-3мишени и с 2 изстрел,но това е истината/не че не сме стреляли и за отличен/,но КАЛПАКА беше върхът!Спомени,много и различни спомени.....
-Ако някой може да ме разпознае от моите набори-сърдечни привети от мл.ст.ВАСИЛЕВ.24ТБ.3Б.3ТР.3ВЗВ.!!!!
Уволнил се на 06.11.73г.
Сърдечни поздрави на всички форумци и с почит към 24ТБ!!!!!
Върнете се в началото
AST

МнениеПуснато на: Чет 05 Авг 2010, 17:10    Заглавие:  

по някое време е имало идея, че е била и осъществена освен основната бригада с т72 да има и запасна или резервна с т34-85 която да се разгърне зад нея.
Стаматов мисля става началник през 2002 /по мое време/ а Пинчера се беше махнал туко що. още се говореше как строил целия офицерски състав да марширува пред войниците преди да замине за Сливен.
Върнете се в началото
1159

МнениеПуснато на: Чет 05 Авг 2010, 17:28    Заглавие:  

През 19990-92,в автопарка на горният район имаше освен основната още много друга техника.Ние МХ-иците например освен основната батарея обслужвахме още една-запасна.Освен това бригадата тогава беше въоръжена само с Т-55,Т-72 нямаше.
Върнете се в началото
прр1

Местожителство: В. Търново

МнениеПуснато на: Чет 05 Авг 2010, 18:08    Заглавие:  

Цитат:
През 19990-92,в автопарка на горният район имаше освен основната още много друга техника.Ние МХ-иците например освен основната батарея обслужвахме още една-запасна

Не е точно така уважаеми колега 1159. В танковите бригади по воено временния щат има два кашишки батальона. Та вие сте обслужвали МХ батареята на втория. Само в 9та бригада и двата батальона бяха развърнати. При вас те би трябвало да се "казват" 24ти и 25ти мсб., тогава. Имали сте и двоен комплект МТЛБта за кашоните нали? Laughing
Цитат:
по някое време е имало идея, че е била и осъществена освен основната бригада с т72 да има и запасна или резервна с т34-85 която да се разгърне зад нея.

Втория комплект бойни машини не е за "втора" бригада, а за своевременно попълване на загубите. В 9тбр втория комплект беше на Студена. Даже за птбатр имаше и СУ 100 Laughing От дългите и напоителни беседи, които съм имал с един от бившите командири на Сливенската бригада знам, че във военно време тбр се доокомплектоват и развръщат в тд по съветски образец. От къде обаче е трябвало да се вземат доп. машини не ми е ясно. Никога не съм питал впрочем.
Пожелавам на колегите успехи в начинанието за 24 тбр!
Приятна вечер Very Happy
p.s. 24 тбр е единствената, в която не съм ходил Laughing

1159

МнениеПуснато на: Чет 05 Авг 2010, 18:22    Заглавие:  

Вярно,кашишкият батальон беше само 1 а техниката беше за 2.Непомня нашите кашици да са били на МТЛБ-та,май бяха на БМП-1 но несъм 100% сигурен,камиони имаше стотици- и "Газки" и "Джугани" и ЗиЛ-130,помня също че дежурният влекач в горният район беше някъкав БРЕМ на шаси на Т-34(помня го много добре защото като даваше "дежурен механик-водач" моят МВ все псуваше че въпросната машина не пали).
Върнете се в началото
Kemaff

МнениеПуснато на: Чет 05 Авг 2010, 18:33    Заглавие:  

OK argue благодарско на всички - ......... бмп е нямало, .......... верно имаше два МСБ, а за втори комплект се съхраняваше ммного време Т-34
hello1
Внасяме веднага корекции
Върнете се в началото
AST

МнениеПуснато на: Пет 06 Авг 2010, 09:23    Заглавие:  

1159 написа:
и ЗиЛ-130,помня също че дежурният влекач в горният район беше някъкав БРЕМ на шаси на Т-34(помня го много добре защото като даваше "дежурен механик-водач" моят МВ все псуваше че въпросната машина не пали).

имаше и Зил 131; при нас дежурния влекач беше на база т 62, беше в горния район, освен дежурния имаше и още няколко такива влекачи - шаси от т 62 и полукупол от т 55. а иначе директно си е планирано да се развърне още една бригада на базата на резервните танкове.
всъщност колко са били батальоните всъщност?
Върнете се в началото
1159

МнениеПуснато на: Пет 06 Авг 2010, 09:43    Заглавие:  

През 1990-92,танковите батальона бяха 3+1 мотострелкови+1 артдивизион, 1-ви и 3-ти бяха долу до автогарата а 2-ри и мотострелковият-в горния район,артдивизиона беше в Лозово,имаше и известно количество танкове по полигоните-10 на горното стрелбище и поне още 10 на полигона в Банево.Химици,разузнавачи,зениткаджии и др. бяха в долният район но си бяха отделно-не се числяха в МСБ.
Върнете се в началото
Kemaff

МнениеПуснато на: Нед 08 Авг 2010, 17:08    Заглавие:  

Тези по полигоните се водеха към някой от батальоните, а от коя година зен.батр. се развърна в дивизион
Върнете се в началото
dechco

МнениеПуснато на: Нед 08 Авг 2010, 20:17    Заглавие:  

прр1 написа:

Цитат:

Втория комплект бойни машини не е за "втора" бригада, а за своевременно попълване на загубите. В 9тбр втория комплект беше на Студена. Даже за птбатр имаше и СУ 100 Laughing От дългите и напоителни беседи, които съм имал с един от бившите командири на Сливенската бригада знам, че във военно време тбр се доокомплектоват и развръщат в тд по съветски образец. От къде обаче е трябвало да се вземат доп. машини не ми е ясно. Никога не съм питал впрочем.

Ако ще се развръщат в дивизия, освен танкове ще трябва да има и куп друга техника в складовете-от допълнителни гаубици до партенки за мобилизираните. Друг е въпроса ако на няколко ракии някой са си мили танковете на Босфора. А и при евентуален конфликт след вдигане по тревога се е изнасяла една "пръдня" о границата. Кой ще извършва мобилизацията? Врочем, нали по соца бригадата беше с Т-55. какви Т-72 и Т-34 наедно? През 90-те 34-ките са останали по складовете и е нямало къде да ги съхраняват или да ги нарежат.
Врочем за първи път път чувам за техника за попълване на загубите. Да не говорим за първоешалонни за Варшавския договор съединения. 2-те бригади и и мотострелковите дивизии са си били изписани на разходна ведомост предварително.
Върнете се в началото
AST

МнениеПуснато на: Нед 08 Авг 2010, 20:59    Заглавие:  

a обслужващотот звено какво е било? при нас беше рота. във 13та по мое време имаше батальон.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   Сортирай по:   
Страница 1 от 19 [282 Мнения]   Иди на страница: 1, 2, 3, ..., 17, 18, 19 Следваща
Създайте нова тема   Напишете отговор Предишната тема :: Следващата тема
 Главната страница » ОРЪЖЕЕН ФОРУМ » Българските поделения и формирования
Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

[ Time: 0.1856s ][ Queries: 13 (0.0688s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker