Private Colleger of transportation
image
Начало Форум-основен Форум-Модел Криле Океан Океан Dreams Оръжие Криле Ретросалон Нато и България Галерия Новини Поръчай онлайн
Сбогом, Буги! · Фирма в Русе с революция за работните дни в седмицата · Удареният от мълния англичанин в Пирин с обгорени ръце и крака · Стоичков: Аз болея за българския футбол · Антон Кутев: Предстои чистка в БСП! · Официално: НАП обявиха какви данни са изтекли ·

Select Forum Language:

Hot topics:
The time now is Sun 21 Jul 2019, 12:43
All times are UTC + 2
 Forum index » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Съществувал ли е 43 ИАП в 4 ИАД
Moderators: Penio
Post new topic   Reply to topic View previous topic :: View next topic
Page 1 of 1 [5 Posts]  
Author Message
baj_michal

PostPosted: Wed 16 Oct 2013, 20:21    Post subject:  Съществувал ли е 43 ИАП в 4 ИАД  

По повод 16 октомври, днес прегледах доста материали, включително и на pan.bg и никъде не намерих данни за съществуването на 43 ИАП.

Моля редакцията да се поразрови и ако 43 ИАП е съществувал наистина, да предостави данни за командването на този полк през годините, така както ги е предоставила в изобилие за всички полкове от 10 ИАД и САК.

Благодаря предварително.

Preslav
[Admin]

PostPosted: Wed 16 Oct 2013, 22:11    Post subject:  

Само това намерих, но го е имало:
Самолетите Як-23, макар и с право крило са отлични изтребители. Тяхната скороподемност и маневреност, както и двете мощни оръдия им дават възможност, ако се наложи, напълно успешно да се борят с американските Lockheed F-80 „Shooting star", британските DН „Vampire" и Gloster „Meteor", както и с витловите супербомбардировачи Воеing В-29 и В-50. Българските ВВС имат пет полка, въоръжени с този самолет. Последни летците от 43-ти ИАП в Доброславци преминават от Як-23 на стреловидните МиГ-15/15бис. Изтребителят Як-23 остава в строя до края на 1958 г.

Як-23 беше на въоръжение в 43-ти ИАП (Доброславци) до 1958 г., който след това премина на МиГ-15/15бис. По това време 18-ти ИАП (Доброславци) вече преминаваше на МиГ-17Ф. През септември 1960 г. 43-ти полк беше разформирован и хората от личния състав бяха разпръснати по другите изтребителни полкове, а някои в Транспортния полк. Когато през октомври 1959 г. започнах служба в Доброславци, десетки укрития в западната част на летището бяха пълни с консервирани "Якове". По това време всички изтребители в българските ВВС бяха сребристи, с естествения цвят на дуралуминия. Отгоре бяха лакирани с безцветен лак.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website 
Елемаг
[Moderator]

PostPosted: Thu 17 Oct 2013, 17:31    Post subject:  

Cool Cool Cool
Споменава се в книгата на Недялков - 4 -та иад (11-ти, 18-ти, 43-ти ИАП)

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail 
baj_michal

PostPosted: Sat 19 Oct 2013, 14:21    Post subject:  

Значи, няма начин да не зная, че 43 ИАП е съществувал, тъй като баща ми е бил последен командир на полка. Въпросът ми е, има ли някъде повече данни за този полк? Такива изобилстват за други. Данни има и в книгата на Тома Ковачев и в книгата на Старибратов, но това е само за съществуването му. Имам чувството, че при изобилие на данни за 10 ИАД, липсват такива за "царската" 4 ИАД и това не е никак случайно.
Иван
[Moderator]

PostPosted: Sat 19 Oct 2013, 18:05    Post subject:  

Цитираното по-горе от Преслав ми се струва много познато Surprised, може би аз съм го писал някъде, не си спомням къде. Но е точно така - десетки Як-23 бяха "паркирани" в буксите западно от хангара. В това време 43-и полк вече летеше на "Мигове". Прозвището на полка беше "ДОСО-вците", поради общо взето демократичните (доколкото може да бъдат такива в армията) нрави, за разлика от 18-и полк, които бяха "германците", защото м-р Ковачев беше наложил сериозна дисциплина. Разформироването на полка през лятото на 1960 г., случайно или не, съвпадна с катастрофата при излитане на полевото летище "Борован" по време на ЛТУ, в която загина Даскала (ст. лейт. Евлоги Йорданов).
Page 1 of 1 [5 Posts]  
Post new topic   Reply to topic View previous topic :: View next topic
 Forum index » КРИЛЕ - РЕТРО АВИАЦИОНЕН ФОРУМ » Ретросалон
Jump to:  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

[ Time: 0.0944s ][ Queries: 13 (0.0082s) ][ Debug on ]

Copyright ©2006-2012 Air Group 2000 Ltd. All rights reserved. support@airgroup2000.com

eXTReMe Tracker